Kategoriler
Genel

Kariyer Planlama ve Meslek Seçimi

Meslek seçimi, kişinin hayatındaki en önemli dönüm noktalarından birisidir ve bir tür ihtiyaçtır. Çünkü insan sosyal bir varlıktır ve toplum içerisinde belli bir statüye sahip olmak ister. Dolayısıyla meslek seçimi sanıldığı kadar basit olmamakla birlikte erken yaşlarda verilebilecek bir karar değildir. Bu sebeple doğru zamanda isabetli tercih yapabilmek önemlidir.

İyi bir mesleğe sahip olmak kişinin mutlu ve başarılı bir hayat sürmesini sağlar. İyi bir meslek demek kişinin ilgi, yetenek ve şahsi özelliklerine uygun;  kişiye o mesleği yapmaktan keyif ve işsel doyum veren meslek demektir. Bu açıdan bakıldığı zaman öğrencileri sadece belli kaygılarla birtakım mesleklere yöneltmek yanlıştır.

Meslek seçmek bu kadar zorken ortaya çıkan ve kafa karıştıran sorulara cevap vermenin bir tür yolu olarak “Kariyer Planlama” ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla öğrencilere meslek seçimiyle ilgili kendilerini keşfetmelerini sağlamak, meslek seçmenin ve kariyerin öneminin farkına varmalarına yardımcı olmak, sahip olmak istedikleri mesleklerle aile değerlerinin benzerlikleri ve farklılıklarını ayırt edebilmelerine olanak sağlamak, tüm meslekler hakkında doğru ve net bilgilere sahip olmalarına yardımcı olmak, aileler ve öğrenciler arasındaki orta yolu bulmak noktasında okul rehber öğretmenine büyük görevler düşmektedir.

Bizler Gökkuşağı ailesi olarak kariyer planlama danışmanlığı ile öğrencilerimizin kendilerini tanımasına rehberlik ediyor; ilgi, yetenek ve istekleri doğrultusunda gelecekleri ile ilgili isabetli kararlar almaları için profesyonel çalışma ve yönlendirme yapıyoruz. Sınav grubu öğrencilerimize sınav sistemini tanıtıyor, liseye ve üniversiteye yerleşme süreci hakkında bilgiler veriyoruz. Ortaokul grubu ve 9. sınıf öğrencilerimize Meslek Tanıtımı ve seçmeyi düşündükleri meslekler ile ailelerindeki meslekler arasındaki benzerlik ve farklılıkları keşfetmelerine yönelik çalışmalar yapıyor, 10. sınıfta Alan Seçimi ve 11. ile 12. sınıfta ise Meslek Seçimi ve Üniversite Tanıtımlarına yönelik hizmetler veriyoruz. Ayrıca 12.sınıf öğrencilerimize ve velilerimize yerleştirme döneminde profesyonel tercih danışmanlığı hizmeti sunuyoruz.

 

Yazan:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir